Iskalnik

Kontakt

RSSInstagram

Prijavite se na Občasnik

Privoščite si dobro čtivo in spoznajte našo kulturno dediščino!
Za vas pripravljamo vsebine s področja varstva, zakonodaje, razstav, publikacij in domačih ter mednarodnih projektov.

Naše delo

Pri našem delu nismo sami. Pri raziskovanju kulturne dediščine, neposrednih posegih na stavbah, odločanju in iskanju rešitev za njeno ohranitev kot pri upravljanju z njo lahko sodelujemo vsi, od lastnikov in civilne družbe do stroke.
Snežnik, grad
Snežnik, grad

Konservatorstvo

Konservatorstvo kot interdisciplinarna stroka združuje vse vrste politik, strategij, zakonskih, upravnih in tehničnih ukrepov ter nalog povezanih s kulturno dediščino in njenim ohranjanjem.

Konservatorstvo je tudi razvijanje zavesti o dediščini, njenem pomenu in nalogah varstva pri lastnikih in široki javnosti. 

Več o konservatorstvu si preberite tukaj.

Restavratorstvo

Restavratorstvo zajema vrsto aktivnosti, ki se neposredno izvajajo na dediščini z namenom, da bi olajšali njeno uživanje, razumevanje in uporabo. Aktivnosti se izvajajo v primerih izgube vrednosti ali funkcije kulturne dediščine zaradi preteklih predelav ali propadanja. Restavratorske dejavnosti temeljijo na spoštovanju originalnega materiala in zgodovinskega konteksta. 

Več o restavratorstvu si preberite tukaj.

Ljubljana, Robbov vodnjak
Ljubljana, Robbov vodnjak

Novice

29. 09. 2023

V torek, 17.10.2023 ob 9.30 se bo na gradu Rajhenburg v Brestanici odvijal posvet na temo Modeli upravljanja kulturne in n

26. 09. 2023

Odprtje razstave: Grad Grm v odsevu časa, Grad Grm, 29. september 2023

25. 09. 2023

Razstava o ključni arhitekturni stvaritvi slovenskega modernizma, kompleksu na Trgu republike v Ljubljani, pripoveduje o dosežkih projektantske ekipe, ki je pod taktirko našega najvidnejšega arhitekta druge polovice preteklega stoletja, prof. Edvarda Ravnikarja, v sodelovanju s prof. dr. ErvinomPrelogom, tedaj enim najpomembnejših strokovnjakov na področju teorije in analize konstrukcij, presegla omejitve svoje ere.

21. 09. 2023

6. in 7. 9. 2023 je ekipa v sestavu dr. Martin Kavčič (ZVKDS Restavratorski center), dr. Rok Hafner (ZVKDS Restavratorski center) ter mag. Gorazd Lemajič (Narodni muzej Slovenije) opravila redni letni monitoring stanja in temeljito osvežila podobo stolpa. 

19. 09. 2023

Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici

13. 09. 2023

Arheološke raziskave SNG Drama

07. 09. 2023

Pridi v nedeljo, 10. 9., in v ponedeljek, 11. 9., ob 19.00 na Kidričevo 33 v Novo Gorico. Vabilo na ogled starejših filmov o življenju v Ruskih blokih in na pogovor o načinu življenja v Ravnikarjevih stanovanjih.

16. 08. 2023

Romanje k Fari 2023

12. 08. 2023

Objekti nepremične kulturne dediščine so lahko v  fazi čiščenja in sušenja še posebej ranljivi,  zato svetujemo...

Preventivna arheologija

Preventivna arheologija je koncept varovanja arheološke dediščine v prostoru. Cilj je s pomočjo neinvazivnih in šibkoiunvazivnih razskav dokumentirati in čim bolj zavarovati arheološko dediščino kot predmet, najdišče in del prostora.

Več o preventivni arheologiji si preberite tukaj.

Ptuj, najden prstan iz rimskega obdobja
Ptuj, prstan iz rimskega obdobja

Mednarodno sodelovanje in razvoj

ZVKDS je aktiven član v številnih mednarodnih ustanovah in združenjih. Skupaj s partnerji organizira in izvaja različne mednarodne projekte in naloge. Organizira izobraževalne in promocijske programe, v zadnjih letih pa posveča posebno pozornost tudi sodelovanju v okviru znanstveno-raziskovalne dejavnosti.

Več o mednarodnem sodelovanju in razvoju si preberite tukaj.

Ljubljana, Pavel Kunl; Apoteoza sv. Frančiška Ksaverija
Ljubljana, Pavel Kunl; Apoteoza sv. Frančiška Ksaverija
© 2015 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE