36. CIHA svetovni kongres 2024

»Materija Materialnost«

Mednarodni odbor za umetnostno zgodovino je najstarejša mednarodna organizacija za umetnostno zgodovino. Zdaj obsega več kot 40 držav članic.

36. CIHA svetovni kongres 2024

36. mednarodni umetnostnozgodovinski kongres CIHA (Comité International d’Histoire de l’Art) je potekal v Lyonu med 23. in 29. junijem 2024 v organizaciji francoskega umetnostnozgodovinskega komiteja (CFHA) v partnerstvu z nacionalnim inštitutom za umetnostno zgodovino (INHA), Université Lumière Lyon 2 ter Laboratoire de recherche historique Rhône-Alpes (LARHRA CNRS UMR 5190). Mednarodni odbor za umetnostno zgodovino je najstarejša mednarodna organizacija za umetnostno zgodovino. Zdaj obsega več kot 40 držav članic. Glavna cilja tega mednarodno priznanega znanstvenega in kulturnega srečanja sta podpreti dialog med različnimi mednarodnimi skupnostmi ter izmenjava in širjenje raziskav z namenom povezovanja različnih strokovnjakov s področja umetnostne zgodovine in kulturne dediščine okoli skupne teme. Kongres, na katerem je sodeloval tudi ZVKDS, je bil posvečen materiji in materialnosti, kar je prispevalo k še večji multidisciplinarni zastopanosti najrazličnejših tem in vidikov, kjer so posebno pozornost požele tudi vsebine v povezavi z umetno inteligenco (npr. digitalne rekonstrukcije). Organizirano je bilo tudi srečanje in posvet urednikov umetnostnozgodovinskih publikacij, s strani ZVKDS publikacije RES. ter knjižni sejem.

Temo, ki sta jo v tandemu predstavili umetnostna zgodovinarka dr. Mateja Neža Sitar in konservatorka-restavratorka Vlasta Čobal Sedmak z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, je bila Materialnost in nematerialnost v konserviranju-restavriranju stenskih poslikav. Spregledani vidiki pri obravnavi in posegih. Osvetlili sta različna izhodišča, pristope in okoliščine skozi obstoj spomeniškovarstvene službe in restavratorske prakse na naših tleh preko konkretne problematike – estetske prezentacije stenskih poslikav s poudarkom na aktualnih zadržanih pristopih, ki jih razvija Delovna skupina za varstvo in ohranjanje stenskih poslikav ZVKDS.

 

Temo, ki sta jo v tandemu predstavili umetnostna zgodovinarka dr. Mateja Neža Sitar in konservatorka-restavratorka Vlasta Čobal Sedmak z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, je bila Materialnost in nematerialnost v konserviranju-restavriranju stenskih poslikav. Spregledani vidiki pri obravnavi in posegih.

Posebej sta izpostavili dva različna vidika branja, dojemanja ter pričakovanj glede estetske prezentacije stenskih poslikav s strani umetnostnega zgodovinarja in s strani konservatorja-restavratorja s predstavitvijo modela tehnične umetnostne zgodovine, o kateri je bilo na kongresu veliko povedanega in ki je že dolgo uveljavljena v tujini. Doslej smo premalo pozornosti namenjali različnosti percepcije videnega in ozaveščanju ne samo širše javnosti, ampak tudi akademske umetnostne zgodovine. To, kar vidimo in interpretiramo, namreč ni nujno tisto, kar v resnici gledamo, še posebej pa se moramo vprašati, kaj z estetsko prezentacijo v resnici želimo doseči. Več o predstavitvi kongresa CIHA 2024 si lahko preberete na spletni strani: http://www.ciha.org/content/lyon-2024-matter-materiality.

Novice

Relevantne informacije za lastnike zbrane na enem mestu.

Koper, palača Gravisi Tiepolo, po prenovi
7. 6. 2023

Občasnik ZVKDS: Prenova koprske palače GRAVISI TIEPOLO

PREBERI
21. 11. 2024

Pridružite se prenosu v živo na zaključni konferenci CHARTER Alliance: Prihodnja obzorja poklicnih spretnosti in usposabljanja v sektorju dediščine

PREBERI
Stele medalja
21. 5. 2024

Podelitev Steletovih priznanj za leto 2023

PREBERI

Išči po strani ZVKDS