V petek, 13. septembra 2019 se je v Poljčanah odvila slovesnost »otvoritve« obnovljenega kulturnega spomenika - kozolca Čreti. Mogočen lesen dvojni kozolec (toplar), ki stoji na polju vzhodno od strnjenega jedra Zgornjih Poljčan, je prvotno pripadal kmečki domačiji Prešeren, z matičnimi stavbami v centru vasi. Ker se ga ni uporabljalo in posledično ne vzdrževalo, je dolga leta propadal, nazadnje so ga dediči kmetije leta 2016 prodali zasebniku Mateju Riglerju, od katerega pa je kozolec še istega leta odkupila Občina Poljčane. Pomladi 2019 se je pričela obnova stavbe v okviru občinskega projekta Po poteh naravne in kulturne dediščine, sofinanciranega iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Po oceni stroke kozolec Čreti izvira iz srede 19. stoletja. Ni datiran, tudi tesarski mojster ni znan, vendar je do danes ohranil vrsto izvirnih tesanih konstrukcijskih in dekorativnih elementov, da mu je bilo moč določiti časovni okvir. Oblikujejo ga trije pari oken med mogočnimi hrastovimi stebri, vrhnjo etažo pa zapirajo izrazite lesene mreže. Prečne tramove nadstropja in ostrešja podpirajo dekorativno oblikovane konzole. Kozolec pokriva visoka čopasta streha, na novo prekrita z opečno kritino. Za ohranitev kozolca je bila nujna celovita obnova. Dolga leta propadanja so prizadela tudi statiko objekta, tako da je bilo potrebno v prvi vrsti poskrbeti za njegovo gradbeno stabilnost. Ostali posegi so predstavljali delne ali celotne menjave lesenih stavbnih elementov, ki jih ni bilo več moč ohraniti v originalu. Pri tem smo strmeli za uporabo identičnih materialov in izdelavo izvirnih oblik, seveda pa so se tradicionalni načini izvedbe že nekoliko spremenili in posodobili.
Z obnovo je kozolec Čreti pridobil novo namembnost: predstavljal bo informacijsko točko z interpretacijo ter predstavitvijo kulturne dediščine in naravnih vrednot v Dravinjski dolini, tu se bodo lahko odvijali različni dogodki etnografskega in turističnega značaja, zlasti pomembna pa bo izobraževalna funkcija o pomenu naravnih danosti ter varovanja okolja. Zardi spremembe namembnosti tradicionalnega kozolca je bilo potrebno poskrbeti tudi za infrastrukturo; v okolico stavbe sta bili napeljani elektrika in voda, projekt pa je zahteval še izdelavo sanitarij, ki smo jih locirali izven stavbe v obliki tradicionalnega lesenega poljskega stranišča.
Obnovitvena dela je izvajalo Gradbeništvo Jože Rahle s.p., iz Slovenske Bistrice, s podizvajalcem Krovstvo, tesarstvo in mizarstvo Jože Podgrajšek s.p., iz Zlakove.
Lilijana Medved, ZVKDS OE Maribor
-
Most na Soči, Restavriranje Kraljevih slik
Leta 2017 smo dobili v delo oltarni sliki Blagoslov sv. Valentina in Mater božjo, sliko Krst v Jordanu ter 22 monum ...
-
Obnova fasade palače Beethovnova ulica 7 v Ljubljani
Obnova ulične fasade poslovno-stanovanjske palače podružnice Prve hrvatske štedionice u Zagrebu na Beethovnovi u ...