Konservatorsko-restavratorska dela na mozaikih in situ in v ateljeju.
V Simonovem zalivu v Izoli se nahajajo ostanki najbolje ohranjene rimske obmorske vile s pristaniščem v Sloveniji. Naključne najdbe, kot so mozaične kocke, opeke, marmorne plošče in manjši predmeti, so na tem območju zabeležene že od 16. stoletja dalje, od leta 1922 pa spremljamo intenzivno arheološko raziskovanje najdišča. Do danes je bilo odkritih preko dvajset prostorov iz različnih gradbenih faz, ki segajo od zadnjih desetletij pred našim štetjem do četrtega stoletja, ko je bila vila dokončno zapuščena.
V številnih bivalnih prostorih se nahajajo bogato okrašeni mozaični tlaki. Izdelani so iz črnih in belih mozaičnih kockic, ki tvorijo različne geometrijske vzorce.

Konservatorsko-restavratorska dela na mozaikih in situ in v ateljeju
Na delu najdišča so bili mozaiki v sklopu konservatorsko-restavratorskih del ohranjeni in konservirani na njihovem izvirnem mestu, in situ. V drugem delu najdišča pa so bili zaradi slabše sestave tal ter zastajanja podtalnice in deževnice v treh prostorih mozaiki v letih 2015 in 2016 dvignjeni. Poleg zastajanja vode, posedanja mozaikov ter s tem negativnih vplivov plimovanja (gladina vode se je v 2000 letih dvignila za cca 1,5 m), je velik problem predstavljala naplavljena zemlja, ki se je vrinila med mozaične kocke in jih ločila od podlage. Zemlja je ločila tudi ostale sestavne plasti mozaične podlage (statumen, rudus, nukleus), zato je bilo dvigovanje mozaikov edina možna odločitev za njihovo prihodnjo ohranitev.
Pred postopkom dviganja je bila narejena podrobna dokumentacija mozaikov in načrt dviganja, na katerem so bile večje mozaične površine razdeljene v manjše, za dviganje primerne fragmente. Sledila je izdelava začasne zaščite iz lepila in gaze, rezanje mozaikov na manjše kose ter njihovo dviganje, nameščanje na lesene plošče in prevoz v restavratorske delavnice.
-
Jevšček, Nježna hiša
Konservatorska pozornost je bila namenjena uporabi avtohtonih materialov (les, kamen, slama) kot tudi gradbenim tehn ...
-
Sveti Anton, konservatorsko - restavratorski posegi na dveh zlatih oltarjih
Konservatrosko - restavratorski posegi na dveh zlatih oltarjih v cerkvi sv. Antona Puščavnika, v Svetem Antonu pri ...