Predstavljamo vam izbor razglednic o Aljaževem stolpu iz Zbirke starih razglednic, ki jih hranimo na ZVKDS Območna enota Ljubljana.
Nekaj utrinkov Aljaževih zapisov ob postavitvi stolpa …
Jakob Aljaž je svoje spomine v dovški župnijski kroniki pisal retrospektivno. Šele leta 1912 ob svoji upokojitvi (po 23 letih plodnega delovanja) je v dokaj skopem in stenografskem nizanju podatkov zabeležil ključne in predvsem zanj pomembne dogodke.
V letu 1895 je zabeležil:
Avgusta 1895 je napravil Aljaž na Triglavu železen stolp »Aljažev stolp«, premer m 1.25, v katerem je panorama na steni namalana z imeni vseh vidnih gorskih vršacev – pa tudi je v vetru zavetje za zoper mrzle vetrove. Stroški so bili 300 ft. Turn je podaril Aljaž slovenskemu planinskemu društvu.
Zapisal Jakob Aljaž 1895, Dovška župnijska kronika
Med letoma 1922-1923 je v Planinskem vestniku izšla serija člankov pod skupnim naslovom Planinski spomini, kjer je Aljažev slog pisanja bolj izčrpen, lahkoten in mestoma tudi šaljiv.
V tej najvišji zgradbi v naši državi se hrani spominska knjiga, štampiljke, trije okrogli stoliči za počitek, posebno ob mrzlem vetru, in na steni je naslikana panorama z imeni daljnih in bližnjih gora. Ob mrzlem vetru je v stolpiču dobro zavetišče, seveda le za trojico, četvorico ljudi. Prvotno sem imel v njem tudi samovar in steklenico špirita; to je bilo v tistih časih, ko so na planine zahajali le idealisti – poštenjaki.
Jakob Aljaž, Planinski vestnik 6, 1922
-
Kaj se je 07. septembra dogajalo na najvišjem slovenskem vrhu?
Kako so se strokovnjaki dr. Martin Kavčič, RC ZVKDS, mag. Gorazd Lemajič, NMS ter Igor Peršolja, RC ZVKDS, ...
-
DEKD in TKD 2018 so odprti
Danes ob 11. uri je v Festivalni dvorani na Bledu Dejan Prešiček, minister za kulturo odprl Dneve evropske kulturn ...